OMSAN’ın ayrıcalıklı, lider konumunu sürdürme ve uluslararası bir firma olma hedefleri, ancak çalışanların özverili çalışmaları ve değerli katkılarıyla gerçekleşecektir. Bu katkıları özendirmek ve başarılı çalışanlarımızı ödüllendirmek amacıyla çeşitli ödüllendirme yöntemleri uygulanmaktadır. Bu sistemle çalışanlarımızın şirketimize sağlayacağı her türlü katkının, objektif, açık ve adil bir yöntemle ödüllendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu doğrultuda; sürekli gelişimi sağlamak ve çalışanlarımızın süreçlere katılımını arttırmak amacıyla Bireysel Öneri Sistemi uygulanmaktadır.  Çalışanlarımız tarafından verilen öneriler, Öneri Değerlendirme Komitesi tarafından değerlendirilmektedir. Kabul edilen ve uygulamaya alınan öneri sahipleri tanımlanmış kriterler doğrultusunda tanınmakta ve onurlandırılmaktadır.

 

Avantaj Havuzu

Şirketimizde ödül sisteminin bir parçası olarak yürütülen Avantaj Havuzu uygulaması ile çalışanların başarılarını ödüllendirmek ve daha motive çalışanlar ile şirket süreçlerinin daha etkin yönetilmesi amaçlanmaktadır.

Performans yönetim sisteminin bir çıktısı olan bu uygulamada çalışanlarımız ilgili yıl içinde aldıkları performans puanları, katıldıkları projeler, eğitimler, rotasyonlar, getirdikleri öneriler ve gösterdikleri başarılar sonucunda puanlar kazanmakta ve kazandıkları puanlar karşılığında Avantaj Havuzu içerisinde tanımlı ödüllerden seçim yaparak ödüllere sahip olmaktadırlar.

Havuz içerisindeki ödüller, her yıl çalışanlarımıza anket yoluyla sorularak belirlenmektedir.

Oyak      Oyak Oyak Oyak Oyak - by S.M -
L2
R2
iata
iso9001
WCA
IGLN